1942 - Egzamin mistrzowski

5 września 1940 roku Józef Klich złożył egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej w Krakowie (w skład komisji wchodzili też Niemcy) a 16 litego 1942 roku - egzamin mistrzowski.

Józef – szef i dwóch pomocników zajmują się produkcją, Maria dzierży w swych dłoniach część administracyjną firmy. Praca, ze względu na brak maszyn, była bardzo ciężka. Wszystkie prace wykonywano ręcznie. Piec do wypieku chleba opalany był drewnem, które należało przynieść ze stosów ułożonych wokół budynku. Firma prosperowała dobrze, wysoka jakość pieczywa znalazła uznanie na ówczesnym rynku. Udało się zarobić „walizkę pieniędzy”.

Wybuch wojny zdezorganizował na jakiś czas działalność piekarni. Właściciel dostał się do niewoli, z której udało mu się uciec. Władze okupacyjne przejęły piekarnię. W 1941 roku reaktywowano firmę, która pod nadzorem Niemców wypiekała określony kontyngent wysyłany na front. Kontrola nad ilością wypiekanego pieczywa odbywała się w systemie kartkowym. Niemcy sprawdzali też jakość wyrobów i przestrzegali zasady „leżakowania” chleba, który według nich, dopiero po 12 godzinach od wyjęcia z pieca, nadawał się do spożycia.

Plac Sobieskiego 1941

Kontakt

Napisz do nas

Dane firmy

06 - 22 poniedziałek - piątek
06 - 14 soboty

(+48) 014 626 78 81
fax.: (+48) 014 626 71 98

handel: handel@klich.com.pl
marketing: marketing@klich.com.pl
księgowość: ksiegowosc@klich.com.pl

33-101 Tarnów ul. Krakowska 253

facebook.com/piekarniaKlich

Co polecamy

Pieczywo żytnie
Pieczywo mieszane
Pieczywo pszenne
Pieczywo premium
Ciasta drożdżowe
Ciasta deserowe i torty
Ciastka
Galanteria Cukiernicza

Tutaj znajdziesz nasze produkty